وبلاگ

زنان کارآفرین از برنامه‌ روزانه‌شان می‌گویند

سارا الف
سارا الف:
دانیل اِسکوکو، نویسنده وبلاگ «دِیلی بلاگ تیپس» با ١٠ نفر از زنان کارآفرین موفق که در دنیای اینترنت هم فعال هستند، مصاحبه کرده و چند پرسش را از همه آن‌ها پرسیده است؛ تا خوانندگان خود را با مدت زمانی که آن‌ها کار می‌کنند، برنامه‌ روزانه‌شان و مدتی که برای مرخصی و فراغت از کار اختصاص می‌دهند، آشنا کند.

نویسنده این وبلاگ دانش‌آموخته اقتصاد بین‌الملل است و در یک شرکت چند ملیتی کار می‌کند. علاوه بر آن به موضوع کارآفرینی علاقه دارد و وبلاگی در این زمینه راه‌اندازی کرده است. نشریه آمریکایی عصر تبلیغات، این وبلاگ را به عنوان یکی از ١٠٠ وبلاگ محبوب و پرخواننده جهان معرفی کرده است.

پاملا اِسلیم مشاور شغلی است. لیزا بارون به عنوان مشاور تبلیغات برای مشاغل نوپا فعالیت می‌کند. والریا مالتونی مدیر راهبردهای تبلیغات تجاری است. الیزا سی پیج، جوری دِس جاردینز و لیزا اِستون از بنیانگذاران «بِلاگ هِر»؛ بزرگترین انجمن زنان وبلاگ‌نویس هستند. تَمَر وینبرگ مشاور و آموزشگر در حوزه تجارت و شبکه‌های اجتماعی است. تینا سو، برنامه‌نویس سابق سایت آمازون است که اکنون در زمینه آموزش مهارت‌های زندگی فعالیت می‌کند. اِریکا داگلاس کارآفرینی است که نخستین شرکت‌اش را در سن ۲۶ سالگی به مبلغ یک میلیون و یکصد هزار دلار فروخت. وندی پییر هم طراح وب است.

۶ نفر از این افراد در پاسخ به این پرسش که «چند روز در هفته کار می‌کنید؟» گفته‌اند که روز تعطیل ندارند و هفت روز هفته کار می‌کنند. دو نفر از آن‌ها ۶ روز کار می‌کنند و دو نفر دیگر کمتر از آن.

سوال بعدی این است: چند ساعت در هفته کار می‌کنید؟ میانگین پاسخ‌ها ۵٠ ساعت در هفته است. والریا مالتونی حدود ۶٠ ساعت در هفته را با مشتری‌ها می‌گذراند و حدود ٣٠ ساعت هم برای مطالعه درباره شبکه‌های اجتماعی و گشت زدن در این شبکه‌های مجازی صرف می‌کند. لیزا استون می‌گوید که بعضی هفته‌ها که کار سبک‌تر است، ۵٠ ساعت و هفته‌هایی که کار زیاد است رکورد ٨٠ ساعت را هم ثبت کرده است.

«سحرخیزی» نقطه مشترک تمام پاسخ‌ها به این پرسش است: «برنامه‌ روزانه مشخص و یکسانی دارید؟». بعضی‌ها برنامه ثابتی دارند که هر روز تکرار می‌شود و بعضی دیگر گفته‌اند که از هیچ الگوی خاص و از پیش تعیین شده‌ای برای کارهای روزانه پیروی نمی‌کنند. در فعالیت‌های روزانه همه آن‌ها زمان قابل توجهی به مطالعه اخبار روزانه و وضعیت شبکه‌های اجتماعی اختصاص دارد. برنامه پاملا اِسلیم از همه فشرده‌تر است؛ کار را از ساعت ۵ صبح با چک کردن ایمیل و حساب توئیترش آغاز می‌کنند و بعد سراغ ضروری‌ترین کارها می‌رود. ساعت ٨ صبح، بعد از سپردن پسر خردسالش به مهدکودک، راهی دفتر کار می‌شود و کار را در ساعت ٩ از سر می‌گیرد. تا ساعت ١١ صبح به نوشتن مقاله برای وب‌سایت می‌پردازد که به گفته خودش خلاقانه‌ترین بخش از کارهای روزانه است. میانه روز به جلسه‌های مصاحبه، مربی‌گری یا تدریس اختصاص دارد. بعد از ظهر، بعد از اینکه کودکش را به دفتر آورد، تا ساعت ۶ کار می‌کند و یکی از آخرین کارهای هر روز، برنامه‌ریزی برای انجام فعالیت‌های روز بعد است.

در مقابل لیزا بارون که از خانه کار می‌کند، برنامه مشخصی ندارد. او هر یکشنبه بعدازظهر فهرستی تهیه می‌کند از کارهایی که طی یک هفته آینده باید انجام شود و در تمام هفته می‌کوشد همه آن‌ها را انجام دهد. اینکه کِی، چه‌طور و کجا آن‌ها را انجام دهد، به حال و حوصله‌اش بستگی دارد.

کارآفرین‌های موفق مرخصی هم دارند؟ بله، همه آن‌ها یک تا دو هفته در سال را مرخصی دارند اما از آن‌جا که مشاغل همه‌شان آن‌لاین است و هر جای دنیا که باشند می‌توانند با اتصال به اینترنت کار کنند، موقع مرخصی‌های سالانه‌ هم به نوعی دگیر کار هستند. از میان آن‌ها تنها وینبرگ است که می‌گوید مرخصی ندارد: اصلاً نمی‌دانم مرخصی یعنی چه؟ به ندرت سفر می‌روم، اگر هم بروم هرگز آف‌لاین نمی‌شوم؛ این هم یعنی تقریباً هرگز مرخصی ندارم.

منابع: DailyBlogTips
BlogHer
Under30eco

نظرات

Atefehnm
Atefehnm:

به نظرم کار یعنی همون چیزی که باهاش ساعت ها سرگرم می شی و نیاز به استراحت و مرخصی نداریو صبح به خاطرش با انگیزه بیدار می شی ! به جز این باشه ایده های خلاقانه ای هم در کار نیست !